Praworządność to fundament UE
Luksemburg powie ostatnie słowo o naszym sądownictwie.
Wydarzenia polityczne na wschodzie Europy, umacniające się dyktatury, brak respektu dla praw człowieka, instrumentalne wykorzystywanie władzy sądowniczej nie pozwalają nie dostrzec, że spoiwem Unii Europejskiej są wolność, demokracja i praworządność. Wartości te zdają się niezwykle ważne w przededniu orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie polskiej. Ta sprawa to test dla europejskiej praworządności.
Być albo nie być polskich sądów
Napięcie w sprawie reform SN sięgnęło zenitu. Wprawdzie dzięki ingerencji TSUE udało się zażegnać kryzys związany z przymusowym wysłaniem sędziów SN w stan spoczynku, ale wciąż pozostał nierozwiązany problem statusu nowo wybranych sędziów oraz zmian strukturalnych w Sądzie Najwyższym. 22 września 2020 r. czeka nas rozprawa przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, której przedmiotem będą pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego dotyczące Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oraz powołanych do nich osób z udziałem nowo wybranej KRS.
Przedmiotem tej sprawy jest, najkrócej rzecz ujmując, status nowo wybranych sędziów, szczególnie biorąc pod uwagę przebieg procesu nominacyjnego oraz zasady wyłonienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta